Hemoroid Şikayetleri Azaltan Öneriler

Farklı sebeplerden dolayı ve kişilerin günlük yaşantılarını etkileyen boyutlarda olan hemoroid açısından iyi gelen öneriler bulunmaktadır. ileri boyutlarda olan hemoroidler için Hemoroid Şikayetleri Azaltan Öneriler açısından doktor tavsiye ve ilaçların kullanılması gerekmektedir. Yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda Hemoroid için ne yapmak gerekir? Şeklinde kişiler araştırma gerçekleştirmektedir. Önlenen ya da Hemoroid kendi kendine geçer mi? konusunda;

 • Diyete lifli gıdaların eklenmesi ve beslenme
 • Ilık su banyosu ve bitkisel ürünler
 • Egzersiz yapmak
 • Topikal ürünlerin kullanımı
 • Evde yapılabilen bazı ilaçlar bulunmaktadır.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid hastalığının diğer adı basurdur. Bu hastalığın Hemoroid belirtileri nelerdir? Konusunda;

 • Makat içerisinde kanama
 • Makatta kaşıntı
 • Makatta ağrı yer almaktadır.

Hemoroid de yer alan damarlar, anatomik pozisyonda makat çıkışı ve rektum altında bulunan kan damarlarıdır. Bu durumda Hemoroid Nedir? Konusunda bu damarların genişleme durumları ya da şişkin olması durumunda bu hastalık meydana gelmektedir. Hemoroidler iç ya da dışta meydana gelmektedir. Rektum iç duvarda meydana gelen sol ve sağ da oluşan hemoroid yastıkları, orta ve üstte hemoroid damarlarının uç noktalarıdır. Dışta ise alt hemoroidal damarlardan kaynaklanmaktadır. Buna dış basur denilmektedir ve Dış basur Nasıl Geçer konusunda doktora gidilmesi gerekmektedir.

Genelde ileri yaşlarda, gebelik, ishal, uzun süre oturan kişilerde, dışkı yaparken ıkınma ve zorlanma durumlarında, sık kabızlık durumlarda, kalça bölgesinde olan tümör durumunda ve kan sulandırıcı tedavisi alan kişilerde bu hastalık sık görülmektedir. Kimi zaman iç duvarda meydana gelen sarmalar sonucunda ağrı ve rahatsızlık da görülmektedir. Genel olarak İç basur Belirtileri arasında yer almaktadır.

Hemoroid belirtisi benzerlik gösterdiği hastalıklar

Vücutta hasass bölgeleri arasında yer alan anal bölge ve çevresinde oluşan kanama, akıntı, şişlik, kaşıntı şikayetlerinin %90 oranı hemoroid, çatlak, iltihap, apse ve fistülden kaynaklanmaktadır. Bu yaşanan hastalıklar yaş, cinsiyet ve aile de yaşanıp yaşanmama durumuna göre değişmektedir. Yani Hemoroid belirtisi benzerlik gösterdiği hastalıklar makat problemlerinden kaynaklanmaktadır. Anal bölge hastalıkları %10 oranında toplum içerisinde görülmektedir. Bazen bu hastalık kronik bağırsak hastalıklarının ya da kalın bağırsak tümörlerinin de habercisi olmaktadır. Bu sebeple 40 yaşın üzerinde bu sorunu yaşamakta olan kişiler cerrahi uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Hemoroid hastaları nelere dikkat etmeli? (Basura ne iyi gelir?)

Hemoroid hastaları pek çok duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Hemoroid konusunda hemoroid nedir, nasıl geçer ya da Hemoroid olunca ne olur? Konularına hastalar araştırmaktadır. Ayrıca Hemoroid hastaları nelere dikkat etmeli? (Basura ne iyi gelir?) konusunda;

 1. Hemoroid şikayetlerinin etkisini azaltmak açısından beslenme değişiklik yapılması gerekmektedir. Zeytinyağlı yemek ve lifli gıdalarla beslenmesi gerekmektedir. Gün içerisinde 2 ya da 3 litre su içilmelidir. Tuvalet içerisinde uzun süre kalınmamalıdır.
 2. Kırmızı et yemek sınırlandırılması gerekmektedir. Ayrıca karbonhidrat ağırlıklı olan makarna, pilav ve hamur işi gibi besinlerden uzak durulması gereklidir.
 3. Dış hemoroid genellikle uzun süre oturan kişilerde meydana gelmektedir. Bu sebeple bu hastaların uzun süre oturmaktan kaçınmaları gerekmektedir.
 4. Kronik kabızlıkları bulunanların hemoroid olma riskleri oldukça yüksektir. Bu sebeple hastalık ortaya çıkmadan öncesinde yaşam tarzları düzenli hale getirilerek beslenme değişiklikleri yapmaları gerekmektedir.
 5. Acı besinler ve baharatlar hemoroid bölgelerinin tahrişine sebebiyet vermektedir. Bu besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir.

Hemoroid yaşam konforunu olumsuz etkiliyor

Basur oldukça sıkıntılı bir hastalıktır. İnsanların yorumları genel olarak Hemoroid yaşam konforunu olumsuz etkiliyor şeklindedir. Bu sebeple Basura ne iyi gelir konusunda araştırma yapmaktadırlar. Basur ya da hemoroid makatta şişlik belirtisi ile kendini göstermektedir. İç ve dış olarak görülmektedir. Ayrıca kadınlarda basur daha sık görülmektedir. Bu sebeple Kadınlarda Basur neden olur konusunda kabızlık problemlerinden meydana gelmektedir. Anal bölge de yer alan damarlar genişleyerek makat dışına çıkmaktadır. Kadınlarda ayrıca uzun süre ayakta kalma durumları ve gebelik durumları da basur oluşumunu etkilemektedir. Eğer hemoroid kanama yapıyorsa kan düşüklüğüne (anemi) ya da hemoglobin düşmesine de neden olmaktadır. 

Yorum yapın