Hiv / Aids Nedir ?

HIV virüsü yani Human Immunodeficiency Virus, kan ya da korunmasız cinsel ilişki aracılığı ile geçen, vücut dokularına yerleşen ancak etkilerini bağışıklık sistemi üzerinde göstermekte olan bir hastalıktır. HIV zor bir hastalık olduğundan dolayı Hıv / Aıds Nedir ? olarak insanlar araştırmaktadır. HIV/AIDS temel olarak CD4 hücresi yani beyaz kan hücrelerinin yok ederek bağışıklık sistemini yani vücudun savunucu hücrelerini bastırmaktadır. Bu da insan vücudunu hastalıklara daha hazır hale getirmektedir. Enfeksiyonlara karşı korunmasız olmaktadır. Bunların sonucunda normal koşullar içerisinde tedavi edilen verem, menenjit ya da ishal gibi hastalıklar bu hastalıkla birleştiğinde iyileşemez bir hal almaktadır.

Günümüzde HIV belirtileri görülen kişilere HIV açısından geliştirilmiş olan ilaçlar vücut içerisinde çoğalmasını ve bağışıklıklarını baskılayan etkilerini önleyerek HIV + olan kişilerin uzun ve sağlıklı yaşam geçirmelerini sağlamaktadır. Ancak bunun için erken fark edilip tedaviye erken başlanması gerekmektedir. 

AIDS, diğer adıyla Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromuna HIV virüsü sebep olmaktadır. AIDS evresi vücudun kanser ve enfeksiyonlara karşı savunmasız olan evredir. HIV olan herkes AIDS olmayabilir. Bu evre de aıds belirtileri kendini göstermektedir. Belirtiler başladığında aids tedavi alınması gerekmektedir. Bu hastalıklara özel hıv testi diğer adıyla ELISA testi bulunmaktadır. 

HIV ve AIDS’in farkı nedir?

HIV ve AIDS aynı şey olarak bilinmektedir. Ancak HIV ve AIDS’in farkı nedir? Olarak araştırılmaktadır. AIDS hastalığı Edinsel bir bağışıklık yetmezliği sendromu HIV virüsünün neden olduğu, yaşamı tehdit eden ve kronik bir hastalıktır. HIV virüsü direk olarak insanın bağışıklık sistemini etkilemektedir. Bu şekilde hastalıkla mücadele evresini tamamen saf dışı bırakmaktadır. HIV virüsünün tedavi edilmiyor olması AIDS hastalığına sebebiyet vermektedir. CD4 hücrelerinin yani beyaz kan hücrelerinin vücuttaki sayısı ve AIDS tanımlayan hastalıkların bulunması değerlendirilerek AIDS tanısı koyulmaktadır.

HIV’in nedenleri 

HIV kan ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalığı merak edenler HIV  nedir ve HIV’in nedenleri ni araştırmaktadır. Bu hastalığın en sık bulaş yolu cinsel yoldur. Hastalık taşımakta olan anneden bebeğe doğum öncesi, sırası ya da sonrasında geçebilmektedir. Anne sütü de yine bu hastalığın bulaşmasına neden olmaktadır.

HIV’in belirtileri 

Akut enfeksiyon dönemi içerisinde virüsün vücuda girmesinden ilk birkaç hafta içerisinde kişide hiçbir belirtinin bulunmayacağı gibi 2-4 hafta içerisinde baş ağrısı, öksürük, ateş ve döküntü gibi enfeksiyon ve grip benzeri belirtiler gösterebilmektedir. HIV enfeksiyonunun en bulaşıcı olduğu dönem akut dönemdir. Hastalığın HIV’in belirtileri arasında;

 • Ateş diğer adıyla Hipertermi
 • Boğaz ağrısı ya da boğaz içerisinde iltihaplanma
 • Baş ağrısı
 • Lenf bezlerinde büyüme diğer adıyla Lenfodenaopati
 • Vücutta döküntüler, dermatitler
 • Ağız içerisinde ya da genital organlarda yaralar,
 • Kas ve eklem ağrıları,
 • Tedavi edilmeyen ishal ve bulantı kusma yer almaktadır. bu sebeple kişiler 2 ay gibi kısa bir zaman içerisinde 7-10 kg arasında kayıp yaşamaktadır.

AIDS’in nedenleri nelerdir?

HIV virüsü tedavi edilmediği durumlarda AIDS gelişmektedir. Yani AIDS’in nedenleri nelerdir? Konusunun temel nedeni HIV tedavisi kişilerin olmamasıdır. Ancak bu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu hastalığın oluşması 10 yılı bulabilmektedir. Bu süre içerisinde de belirti ve bulgular saptanamayabilir.

AIDS’in belirtileri nelerdir?

AIDS hastalığının pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bu sebeple AIDS’in belirtileri nelerdir? Şeklinde araştırılmaktadır. Bu hastalıklar bazı hastalıklarında belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple bir uzman ile testlerin yapılması oldukça önemlidir. AIDS belirtileri arasında;

 • Hızlı kilo kayıpları
 • Tekrarlayan Hipertermi
 • Gece terlemeleri, ateş basması
 • Sürekli yorgunluk
 • Koltuk altı, kasık veya boyun lenf bezlerinde büyüme, lenfadenopati
 • Ağız ve genital organlarda yaralar
 • Akciğer de oluşan enfeksiyonlar
 • Nörolojik sorunlar yer almaktadır.

HIV’in bulaşma yolları nelerdir?

Hastalıkların bulaş yolları bulunmaktadır. HIV oldukça riskli bir hastalık olduğundan dolayı HIV’in bulaşma yolları nelerdir? Sürekli araştırılmaktadır. HIV hastalığı kan ve cinsel yolla olan temas ile bulaş göstermektedir. En sık bulaş yolu arasında ise cinsel temas bulunmaktadır. Doğum öncesi, sırası ya da sonrasında da anneden bebeğe geçiş göstermektedir. Doğum sonrasında ise anne sütü aracılığı ile bu virüs bebeğe taşınmaktadır. Eğer bulaş olduğu düşünülüyorsa hemen enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir. Doğurganlık çağına ulaşan herkese HIV ve AIDS hakkında bilgilendirilme yapılması oldukça önemlidir. 

HIV/AIDS tanısı nasıl konulur?

HIV/AIDS hastalığı oldukça ciddi bir hastalıktır. Bu sebeple HIV/AIDS tanısı nasıl konulur? Merak edilmektedir. HIV enfeksiyonu bulaş riski bulunan herkesin mutlaka test yaptırması oldukça önemlidir. ilk olarak en kısa süre içerisinde hekime başvurulması gereklidir. Bu hastalık sonrasında Nükleik asit testleri (NAT, PCR) ilk temastan 10-33 gün içerisinde kendini göstermektedir. Kan yoluyla yapılan testler de ise temastan 18-45 gün sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Tanı için vücut içerisinde HIV virüsüne karşı oluşan Anti-HIV antikor testi olarak adlandırılmakta olan madde araştırılmaktadır. Bu amaçla da ELISA testi uygulanmaktadır. Ayrıca ELISAtesti pek çok hastalığın tanısında kullanılmaktadır. yalnızca ADIS ve HIV hastalığına özel olan bir test değildir. Bu testin pozitif olması durumunda anti-HIV araştırılması gerekmektedir. Bunun için de Western Blot testleri uygulanmaktadır. Vücudun genetik madde varlığı ve miktarını saptamakta olan testler gerekli durumlarda yardımcı olarak tedavi etkinliğini de değerlendirmek amacıyla da kullanılmaktadır. 

HIV Testi, ELISA Testi Nedir?

ELISA testi antijen ve antikorlara karşı üretilmekte olan ve bu ikili arasında reaksiyonu gösteren çeşitli hastalıkların tanısında da kullanılmaktadır. Ancak bu test genel olarak HIV Testi, ELISA Testi Nedir? Olarak araştırılmaktadır. Test sonucunun görülmesi açısından enzimlerden yardım alınmaktadır. ELISA testiyle enfeksiyon etkenleri ve antikorlar saptanmaktadır.

HIV/AIDS’in tedavisi nedir?

HIV ve AIDS hastalıklarında kullanılmakta olan çeşitli ilaçlar yer almaktadır. Bu hastalık açısından HIV/AIDS’in tedavisi nedir? Araştırılmaktadır. Günümüz içerisinde kullanılmakta olan üçlü ilaç tedavileri kan içerisinde yer alan virüs miktarını azaltarak bağışıklık sisteminin bir süre korunmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu ilaçların bu sebeple ömür boyunca kullanılması oldukça önemlidir.

Yorum yapın