Gebelik Testi( Hamilelik Testi) Nedir?

Hamilelik testi, kadınların bebek beklediklerini öğrenmek için yapılır. Bu anlamda gebelik testi( hamilelik testi) nedir konusunda görevlerini bilmek gerekir. Bu konuda merak edilen diğer sorular, pozitif gebelik testi nedir? Ve erken gebelik testi nasıl yapılır? şeklindedir. Bu sorulara cevap vermek kandan ya da idrardan yapılan bu testlerin amacını öğrenmek için önemlidir. Hamile olduğunu düşünen kadınların yaptıkları testler arasında yer alan gebelik testleri sonrasında eğer kanda Hcg hormonu bulunuyorsa hamilelik var demektir. 

Gebelik Testi Hangi Hastalıkların Teşhisi İçin Yapılır?

Gebelik testi bir hastalık testi değildir. Yani vücutta bulunan hastalıkların belirlenmesine kullanılmaz. Bu test, eğer hamilelik olduğu düşünülüyorsa yapılır. Bu anlamda Hcg hormonunun bulunmasını test ederek hamileliği belirler. 

Gebelik Testi Türleri Nelerdir?

Gebelik testleri farklı türlere ayrılır. Bu türler arasında, kan ve idrardan yapılan idrar testleri yer alır. İki türe ayrılan bu testler kan değerlerinin ölçümleri yapılarak hamile olunup olunmadığı da belli olur. Bu testler aynı zamanda evde de yapılabilen testler arasında yer alır. Evde kesin sonuç veren gebelik testi kullanılarak kesin sonuç verebilen bu testleri kullanmak önemlidir. Ayrıca farklı şekilde yapılabilen bu testlerin değerlendirilmesi yapılarak da karar verilir. 

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde idrarla gebelik testi nasıl yapılır? konusu, hamilelik testi alanların sordukları sorular arasında yer alır. Özellikle kandan ve idrardan alınan örnekler yardımıyla yapılan testler, farklılık gösterir. Bu anlamda kan yoluyla ölçümlerin daha doğru sonuç verdiğini söylemek mümkündür.  Kan yoluyla yapılacak olan testte öncelikle damar yolundan alınan kanın içerisinde HcG hormonu aranır. Eğer bu hormon varsa gebelik de var demektir. 

İdrarda da gebelik aranabilir. İdrarda gebelik testi ne zaman pozitif çıkar konusunda  da öncelikli test kabına bir miktar numune alınır. Daha sonrasında test çubuğu bu kaba daldırılır.  Ardından da laboratuvara gönderilerek gebeliğin anlaşılması sağlanır. 

Evde Gebelik Testi Nasıl Uygulanır?

Evde uygulanmaya uygun olan bazı testler vardır. Bu testler eczanelerde bulunmaktadır. İdrar ile yapılan bu testlerin, sonuçları da kesin olmamakla beraber genellikle doğrudur. Fakat elbette hem hamileliği netleştirmek hem de bebeğin sağlık durumunu öğrenebilmek için doktora gitmek de önemlidir. Evde yapılan gebelik testleri için öncelikle eczaneden alınan gebelik testindeki çubuğun orta kısmına idrar gelir. Belirli bir süre bekledikten sonra çubukta iki çizgi oluşuyorsa gebeliğin olduğu, tek çizgi oluyorsa gebeliğin olmadığı anlaşılır. Ancak yine de laboratuvarda test yapılması sonuçların net olmasına da katkı sağlar. Gebelik testi pozitif olduğu nasıl anlaşılır diye soruyorsanız, iki çizgiyi görmeniz yeterli bir sonuçtur. 

Bu konuda kimi zaman tarihi geçmiş ya da bozuk gebelik testleri bulunabilir. Bozuk gebelik testi nasıl anlaşılır konusunda da ek bir test yapılmasında fayda vardır . Gebelik testi en erken ne zaman belli olur sorusunda da bu testin yapıldıktan sonra birkaç dakika beklemenin faydalı olduğunu söylemek mümkündür. 

Evde Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Evde gebelik testi regl döneminin gecikmesinden 10  gün sonra yapılabilir. Bu anlamda gebelik testini yapmak için bu sürede beklemeli ve daha sonrasında da test yapılmalıdır. Doğru sonuçların alınabilmesi için belirli bir süre beklenmesi daha faydalıdır.

Gebelik Testi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kan testi ile gebelik anlaşılır mı?

Evet, kan testi yapılarak gebelik anlaşılır. Hormon artışına göre bir belirleme yapılarak gebe olup olmadığı belirlenir. 

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

Hamilelik testi, reglin gecikmesinden en az 10 gün sonra yapılmalıdır. 

Yorum yapın