Düşük Tansiyon Nedir?

Düşük tansiyon nedir? Konusunda öncelikle sebepleri, belirtileri gibi çok çeşitli noktaları biliyor olmak gerekir. Kalp atımları ile birlikte vücuda pompalanan kanların damar çeperlerine yapan baskı kan basıncıdır. Kan basıncını yükselmesi ya da alçalması belirli sağlık sorunlarına neden olur. Kan basıncının düşmesine Hipertansiyon denir. Bu çeşitli problemlere neden olur. Bundan dolayı da bilinçli olmak gerekir. Düşük tansiyon kaçtır ve düşük tansiyon neden olur sorularına da cevap bulmak önemlidir. Özellikle 60 mmHg’dan düşük olan kan basıncı düşük tansiyon olarak değerlendirilir. Bu anlamda eğer kan basıncı düşükse bu kalbin yeteri kadar oksijendeki kandan yararlanamadığı anlamına gelir. Zamanla bu durum kalp kasının kasılmasına ve ciddi sağlık problemlerine neden olur. 

Düşük Tansiyon Belirtileri Nedir?

Düşük tansiyon, birçok belirti ile ortaya çıkar. Düşük tansiyon belirtileri arasında, sersemlik, göz kararması, yorgunluk, halsizlik, bilinç kaybı ya da bayılmadır. Bu belirtiler, tansiyonun derecesine göre de değişiklik gösterir. Bu belirtiler esnasında kişilerin yanındakiler tarafından fark edilmesi gerekir. Tıbbi anlamda eğer tedavi edilmezse şok gibi ölümcül sorunlar ortaya çıkar. Ani tansiyon düşmesi belirtileri arasında bayılma bulunur. Kişilerin aniden bayılması gibi çeşitli durumlarda tedavi geciktirilmemelidir. Bunların dışında fiziksel olarak da yorgunluk da belirtiler arasında yer alır.

Düşük Tansiyon Nedenleri Nedir?

Düşük tansiyon nedir belirtileri nelerdir? Konusunda öncelikli olarak bu rahatsızlığın nedenlerini bilmek gerekir. Tansiyon düşmeleri kan basıncı dalgalanmalarından dolayı olur. Bu dalgalanmalardan dolayı kan basıncı düşer. Ayrıca, beslenme, zorlanma, hareketsizlik ve gebelik gibi etkenler de bulunur. Bu etkenlerin gebelik döneminde olması çözülebilir bir etkendir. Fakat diğer türlü ortaya çıkan etkenlerde çözüm bulmak için önceden çalışma yapmak gerekir. Doktorlar tarafından da tansiyon düşüklüğünün sebebi ne olabilir konusunda da araştırmaları yapmak gerekir. 

Düşük Tansiyonun Tanısı Nasıl Konulur?

Düşük tansiyon tanısının konulmasında öncelikle hastanın kendisinin fark etmesi gerekir. Bu anlamda eğer yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ya da bulantı gibi sorunlar yaşanıyorsa ve bu durumda öncelikle sorunun ne kadar süre boyunca devam ettiği belirlenmeli ve daha sonrasında da doktora başvurulmalıdır. Düşük tansiyon düşerse ne olur? Sorusunun cevabını bilmek de çözüm bulmada önemlidir. Bu tansiyon düşüklüğü sonrasında ani ölümler meydana gelebilir. Bu anlamda dikkat etmek gerekir. 

Düşük Tansiyonun Tedavisi Nasıldır?

Tansiyon düşüklüğü tespit edildikten sonra hızlı bir şekilde tedavisinin yapılması gerekir. Öncelikli olarak rahatsızlık ile ilgili durumların belirlenerek uygulanacak tedavi yönteminin belirlenmesi gerekir. Ardından çeşitli ilaçlarla durum takibi yapılır. Ayrıca belirli diyetlerin yapılması da bu konuda önemlidir. Tansiyon ne kadar düşerse tehlikeli olur ya da küçük tansiyon kaç olursa tehlikeli konusunda da 60 mmHg değerin altındaki değerlerin düşük olarak nitelendirilmesinin mümkün olduğu söylenmelidir. Özellikle farklı şekillerde ortaya çıkan bu rahatsızlıkların altında yatan durumlarının belirlenip tedavi uygulanması gerekir.  

Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Tansiyon düşmesinin belirli çözüm yolları bulunur. Bunlar doktor kontrolleri ile yapılmalıdır. Doktor kontrolü ile yapılan tedaviler uzun vadede çözüm bulacak ve olumsuz etkilenilmemesini sağlayacaktır. Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir konusunda doğal olarak da birçok yöntem belirtilir. Ani tansiyon düşüklüklerine tuzlu ayran tüketilmesi gerekir. Bu anlamda bunların dışında, havuç suyu, ıspanak, badem sütü gibi ürünlerin tercih edilmesi de önemlidir. Eğer gözleriniz aniden kararıyorsa zeytin tüketebilirsiniz. Bunun dışında tansiyonu artıran ürünler arasında balık da bulunur. Balık, içindeki minerallerden dolayı tüketilebilecek ürünler arasında yer alır. 

Yorum yapın