Kardiyak MR Nedir?

Kardiyak MR nedir konusunda, kalp hakkında detaylı bilgiler veren bir MR olduğunu söylemek mümkündür. Yüksek kaliteli bir şekilde kalp hastalıklarının belirlenmesine yarayan bu testlerin uzmanlar tarafından uygulanıyor olması da önemlidir. Bu test, radyo dalgaları, manyetik alan ve bilgisayar ile yapılır. İleri düzey görüntüleme sağlayan kardiyak MR zararlı mı konusunda da kesin bilgi almak önemlidir. Ayrıca kardiyak MR hangi bölüm ve kardiyak MR ücreti konusunda da detayları bilmek önemlidir. Bu MR ile kalp rahatsızlıklarının kesin olarak bilinmesi ve buna göre çözüm önerilerinin getirilmesi de önemlidir. Kalp kapakçıklarındaki rahatsızlıkların da bilindiği bu MR günümüzde sık kullanılan tıbbi teknikler arasında yer almasından dolayı da sıklıkla adını duyduğumuz bir testtir. 

Kardiyak MR Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kardiyak MR tıp alanında kalp yetersizliği belirlemesinde kullanılan alanlardan bir tanesidir. Bu anlamda  kalp yetersizliğinin derecesi odacık ve kapaklarda yarattığı değişimler, düzeyi gibi çeşitli bilgilerin öğrenilmesi konusunda ileri düzeyde bilgi almak için bu MR kullanılır. Bunun dışında Kardiyak MR neden istenir? Sorusunda da bazı durumlarda kalıcı olarak görülen kalp rahatsızlıkların ilerlemelerini anlamakta bu MR önemlidir. Özellikle aniden meydana gelen sorunların test edilmesi aşamasında da bu MR önemli bir yere sahiptir. Kardiyak MR nasıl çekilir sorusu da istenen MR hakkında bilgi almak isteyen kişiler tarafından sorulur. Birçok kalp rahatsızlığının belirlenmesinde önemli bir yere sahip olan bu MR çeşitlerinin tedbir amaçlı yapılması da önemli noktalar arasında yer alır. 

Kardiyak MR Nasıl Yapılır?/ Nasıl Uygulanır?

Hastalıkların önceden belirlenmesi ya da ilerlemiş hastalıklarda kontrollerin sağlanabilmesi için kardiyak MR çekilmesi gerekir. Bu MR ile yalnızca hastalıkların değil gebelik durumu hakkında da detaylı bilgilerin alınması sağlanır. Ayrıntılı ve yüksek çözünürlüklü bir şekilde çekilen bu MR’lar sırasında kişilerin üstlerinde herhangi bir metal olmaması önemlidir. Ayrıca kardiyak MR çekimi ne kadar sürer? Konusunda da 50- 60 dakikalık bir süre olduğunu söylemek mümkündür. MR çekiminde 10 ya da 20 saniyelik nefes tutmalar sonrasında belirli testler yapılır. Bu süreç içerisinde verilen komutların tam anlamıyla yapılıyor olması gerekir. Özellikle herhangi bir ağrı ya da acı oluşmaması nedeniyle tercih edilen yöntemler arasında yer alır. 

Bu görüntüler alındıktan sonra detaylı bir şekilde analizleri yapıldıktan sonra hastaların sağlıklarında meydana gelen sorunların çözümüne yönelik işlemlerin başlatılması da mümkündür. Belirlenen rahatsızlıkların bulunması ile birlikte, tedavi süreci de hızlandırılır. 

Kardiyak MR Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kardiyak MR hangi hastalarda risklidir?

Çekim kapalı bir alanda yapılır. Bundan dolayı cihaza girmekten korkan, kapalı alan korkusu olan kişilere uygulanması zordur. Ayrıca böbrek rahatsızlıkları olan, protezi olan ya da kalp pili gibi çeşitli etkenlerden dolayı da bu MR uygulanmamaktadır. 

Kardiyak MR hangi hastanelerde var? 

Kardiyak MR çeken devlet hastaneleri bulunduğu gibi özel hastanelerde de bu işlem yapılmaktadır. 

Kalp MR sonucu ne zaman çıkar?

Kardiyak MR sonucu hızlı bir şekilde çıkarak hastaların tedavilerine hızlıca başlanması mümkün hale gelir. Birçok anlamda avantajların bulunduğu bu MR çeşidinde özellikle yüksek çözünürlüklü bir şekilde rahatsızlıkların görüntülenmesi mümkündür. Kalp yetersizlikleri gibi çeşitli durumların belirlenmesine yardımcı olan bu MR kalp kasının da dokusunun incelenmesine destek olur. Herhangi bir ağrı sızı yaşanmayan bu MR korku duyulması gereken bir işlem de değildir. Dolayısıyla herhangi bir sorun olmadan kolaylıkla ilerlemelerin mümkün hale gelmesi ve hastalıkların teşhis edilmesi önemlidir. 

Yorum yapın