Kabızlık Nedir?

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin normalden daha az gerçekleşmesi durumuna göre oluşan bir sorundur. Bu anlamda kabızlık nedir sorusunun cevaplanıyor olması oldukça önemlidir. Ayrıca neredeyse herkesin hayatında olumsuzluklara neden olan bu rahatsızlığın tedavisinin yapılıyor olması önemlidir. Kabızlık anında çözüm bulunacak bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle öncelikle nedenlerini bilmek gerekir. Bazı kişilerde görülen kronik kabız, sık sık görülen ve arttığı durumlarda kişilerin mutsuz olmasına neden olacak bir rahatsızlıktır. Kabızlık nasıl geçer ya da kabızlığa ne iyi gelir konusunda önlemlerin alınıyor olması önemli noktalar arasında yer alır. 

Kabızlık (konstipasyon) nedir?

Bağırsakların zor ya da normalden daha az çalışmasına kabızlık denir. Hemen hemen herkesin kabızlık olması mümkündür. Kimi zaman endişe uyandırmasa bile önlem almak gereklidir. Diğer adı da konstipasyon olan bu rahatsızlık bazen ciddi olabilir. 

Kabızlık belirtileri nelerdir?

Kabızlık belirtileri konusunda bilgi sahibi olmak, tedavilerin bulunmasını kolaylaştırır. Bu anlamda kabızlık nedir ve belirtileri nelerdir konusunda da uzmanlardan destek almak gerekir. Kabızlık belirtileri arasında tuvalete çıkmama ya da tuvalet esnasında ağrı yaşama, şişkinlik gibi şekilde olarak sıralanabilir. Kabızlığa çözüm bulabilmek için nedeni konusunda da bilgi sahibi olmak önemlidir. Kabızlık nerelere ağrı yapar konusunda da bölgenin bulunması ile birlikte doktora başvurulması gerekir. 

Kabızlık neden olur?

Özellikle kabızlık neden olur sorusunun cevaplanabilmesi için öncelikli olarak tüketilen gıdalara bakmak gerekir. Beslenme esnasında su ya da lifli besin alınmaması sonrasında ortaya çıkabilen bu rahatsızlık aynı zamanda aşırı süt tüketimi ile de oluşabilir. 

Bir insan kabız neden olur konusunda da kişilerin aktif iş hayatında rol oynaması ve bundan dolayı da tuvalete çıkma isteğini uzun süre bastırması ile cevaplanabilir. Tuvalet yapmamak için uzun süre dayanmak ya da stresli bir ortamda yaşıyor olmak kabız olunmasına sebep olabilir. 

Kabızlığa neden olan yiyecekler nelerdir?

Sürekli kabız olmak neyin belirtisi ya da sürekli kabız oluyorum neden diyen kişilerin tükettikleri yiyeceklere dikkat etmeleri gerekir. Kabızlığa sebep olan yiyecekler arasında:

  • Alkol, kafein,
  • Süt ve süt ürünleri,
  • Kırmızı et,
  • Pilav, bulgur,
  • Muz,
  • Makarna,
  • Fast food yiyecekler bulunur. Fakat elbette bu ürünlerin uzun zaman kullanılması kabızlığa neden olur. Birkaç kez tüketince kabız olunmaz. 

Kabızlık nasıl geçer?

Kabızlığın geçebilmesi için kabızlık ilacı kullanılabilmesinin yanı sıra doğal tedaviler de mevcuttur. Bu tedavilerin kullanılması ile birlikte sorunun çözülmesi de sağlanır. 

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Kabız olan bir kişi ne yapmalı konusunda belirli yiyeceklerin tüketilmesi mümkündür. Bu anlamda incir, kayısı, hurma, erik, kepekli gıdalar, sebze ve meyveler ve sıvı alımının sağlanıyor olması gerekir. Kabızlık sorunu nasıl çözülür diye soruyorsanız öncelikli olarak beslendiğiniz ürünler değerlendirmeli ve buna göre bir ilerlemede bulunmalısınız.

Kabızlık nasıl önlenir?

Kabızlığın önlenmesi, ilerlemesinin engellenmesi gibi durumlar oldukça önemlidir. Özellikle aniden meydana gelen, geçmeyen ya da uzun süre devam eden kabızlıklara çözüm bulmak mutsuz olmanın da önlenmesine yardımcı olur. Bu rahatsızlığın önlenebilmesi için bol sıvı tüketimi ve belirlenen yiyeceklerin doğru oranda tüketilmesi gerekir. 

Geçmeyen kabızlık için ne yapılması gerekir?

Geçmeyen kabızlık kişilerin korkulu rüyasıdır. Kronik olarak devam eden bir kabızlığa sahipseniz ve şişkinlikler yaşıyorsanız, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Çocuklarda kabızlığa ne iyi gelir?

Çocuklarda kabızlığın önlenebilmesi için bol su içtiğine dikkat etmek gerekir. Bu anlamda sebze ve meyvelerin diğer ürünlerle orantılı şekilde tüketiliyor olması önemlidir.

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir?

Bebeklerde kabızlık süt tüketiminden dolayı görülebilen bir durumdur. Bunun için masaj yapılması gerekir. Ayrıca ek gıdaya geçildiğinde de lifli ürünlerle desteklenmesi önemlidir.

Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir?

Hamilelik döneminde kabızlığın engellenebilmesi için öncelikli olarak hamilelik öncesinde vitamin alımına dikkat etmek gerekir. Bunların ardından hamilelik sırasında da vitamin almaya devam etmek de önemlidir. 

Yorum yapın