Saç Dökülmesi Neden Olur ?

Saçları dökülen insanlar çok fazla saç dökülmesi konusunu araştırmaktadır. Hangi hastalığın belirtisi, saç dökülmesine ne iyi gelir, Saç Dökülmesi Neden Olur acaba sorularını merak etmelilerdir.

Hatta bazı kişiler bu durumdan o kadar muzdarip ve endişe duyacak şekilde saçları döküldüğünden acaba aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi mi sorusunu bile merak etmişlerdir.

Saç dökülmesi genetik durumlara bağlı olmakla beraber çeşitli hastalıklara bağlı da olabilmektedir.

Ayrıca çok aşırı ya da fazla olmayan saç dökülmeleri saç sağlığı için çok önemlidir sebebi ise zayıflayan saçlar kendilerini yenilemek ve dökülen saçın yerine yeni ve daha sağlıklı saç gelmesi için dökülürler. Bu sağlıklı dökülmenin belirli bir oranı vardır. Dökülen saç toplam saçın yüzde onluk kısmını geçtiği zaman sağlıklı dökülme olmamaktadır. Bu durumun Çok fazla saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi? Olarak dermatolağa gitmekte fayda vardır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi? 

Genetik zeminde androjene bağlı saç dökülmesi meydana gelmektedir. Erkeklerin yaklaşık yarısında Erkek tipi saç dökülmesi görülmektedir. Hastalar zaman zaman saç dökülmelerinin şiddetlendiğinden yakınmaktadırlar. Bazıları saç dökülmesinden çok saç tellerinin inceldiğinden rahatsız olmaktadır. Saçların tepe kısımlarında daha çok görülmektedir. Kadınlarda bu dönemde tanı koymak oldukça zordur. Tedavi yıllarca sürebilmektedir.

Saç Kıran Tipi Saç Dökülmesi

Alopesi areata, aniden ortaya çıkmakta olan değişik çaplarda ve yuvarlak şeklinde tamamen saçsız bir şekilde sık görülmekte olan bir hastalıktır. Bu hastalık diğer adıyla Saç Kıran Tipi Saç Dökülmesi bulaşıcı olan bir hastalık değildir. Ayrıca bu hastalık yalnızca saç içerisinde değil sakallarda da görülmektedir. Birkaç ay ya da yıl içerisinde tedavi ile düzelmektedir.

Tiroit Hormonlarına Bağlı Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi pek çok nedene bağlı olarak görülmektedir. Saç dökülmesi neden olur acaba? Sorusunun cevabı Tiroit Hormonlarına Bağlı Saç Dökülmesi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Tiroid bezinin az çalışması durumunda kişilerde hipotiroidi görülmektedir. Bu durumda vücutta saç ve kıl kayıplarına neden olmaktadır. Hormon tedavisi yardımıyla 8 hafta içerisinde bu durum düzelmektedir. Ayrıca bezin çok çalışmasıyla gelişen hipertiroidi de ise saç dökülmesine neden olmaktadır. Uzun süreli hipotiroidi de kalıcı kök kaybı da yaşanmaktadır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülme sorunu açısından tanı önem taşımaktadır. Bu konuda ise kişilerin nedene yönelik tedavi yapılması gerekmektedir. Bu sebeple saç dökülme nedenleri ve saç tipini öğrenmek oldukça önemlidir. Sonrasında ise Saç dökülmesine ne iyi gelir olarak araştırma yapılmalıdır. Dermatoloji uzmanları saç dökülmeye yol açan faktörleri tespit etmektedir. Daha sonrasında kişiye özgün tedavi planı hazırlanmaktadır. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin kullandıkları bakım ürünlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Proteinden zengin bakım ürünleri tercih etmeleri gerekmektedir. En çok saç dökülme durumu stres kaynaklı yaşanmaktadır. Bu konuda Stresten saç dökülmesine ne iyi gelir olarak bakıldığında stres kontrolünü öğrenmek olmaktadır.

Dermatologlar konusunda Saç dökülmesini durdurmak için ne yapmalı? Konusunda pek çok araştırma mümkündür. Buldukları tedavi seçenekleri arasında;

  • İlaç Tedavisi
  • Saç Mezoterapisi
  • PRP Saç Tedavisi
  • Saç Ekimi yer almaktadır.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Bazen genç yaşta da saçlar dökülmektedir. Bu konuda Genç yaşta saç neden dökülür olarak bakıldığında temel sebebinde stres ve bazı hastalıklar yatmaktadır. Hatta bu durum çok erken yaşlarda çocuklukta da meydana gelmektedir. Ebeveynler bu durumda Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur? Araştırmaktadır.

Çocuklarda saç kıran sebebiyle saç dökülmesi meydana gelmektedir. Hem kız hem de erkeklerde meydana gelmektedir. Yine çocuklarda da dairesel olarak meydana gelmektedir. Tedaviye geç başlanma durumunda kaş ve kirpiklerde de bu durum meydana gelmektedir. Kız çocuklarında bazen saçların sıkıca bağlanması, sert taranması ya da örgü yapılmasından da kaynaklanmaktadır. 

Saç koparma hastalığı olan trikotillomani de saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. Bu durumlarda uzmandan yardım alınması gereklidir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Saç kaybı erkeklerde daha fazla görülmektedir. Erkeklerde Saç Dökülmesi durumu 5 alfa redüktaz enziminin fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Erkekler de sık yaşandığından dolayı bakım ürünleri genel olarak erkeklere yönelik hazırlanmaktadır. 

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlar saç konusunda problemlidir. Bu sebeple kadınlar Kadınlarda saç dökülmesi neden olur şeklinde araştırma gerçekleştirmektedir.  Kadınlarda saç dökülmesi durumunun sebebi genelde genetik faktörlerdir. Bu sebeplerden dolayı saçlar incelerek kelliğe kadar götüren sorunlar da yaşanmaktadır. Hatta bu durumda Aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi mi şeklinde de sorular sorulmaktadır. Ancak Aşırı saç dökülmesi kanser belirtisi göstermemektedir. Kanser de alınan radyoterapi ve kemoterapi saç dökülmesi yapmaktadır.

Ancak Aşırı saç dökülmesi hangi hastalığın belirtisi olarak bakıldığında; demir eksikliği, hormonal olan dengesizlikler, tiroid hormon sorunları, doğum sonrası sorunlar, emzirme, menopoz, hamilelik ve kontrol hapı kullanan kadınlarda saç dökülmeleri dönem dönem artmaktadır. Saçlara uygulanan sık işlemler de dökülmelere neden olmaktadır.

Vitamin Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

Doğum gerçekleştikten sonrasında 1 ve 4. Aylarda hormonal değişimlerle saç dökülmesi yaşanmaktadır. Bu durum Vitamin Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi kaynaklanmaktadır. 6 aydan kısa sürmektedir. Kadınlarda saçlarda seyrelme, adet düzensizliği, akne ve tüylenmede artış yaşanabileceğinden dolayı cinsiyet hormon düzeyine bakılması gerekmektedir. Saç kaybı genel olarak demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kansızlık gelişmeden eksiklik bulunması saç dökülmesi yapmaktadır. Ayrıca demirin yanında çinko, biotin, folik asit ve D vitamin eksiklikleri de saç dökülmelerine sebebiyet vermektedir.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi

Stres hayatın her alanında ortaya çıkmaktadır. İnsanlarda Strese Bağlı Saç Dökülmesi durumunda daha çok stres yaşatır. Bu durun bir kısır döngü haline gelmektedir. Ancak iki aydan uzun süren saç dökülmesinde mutlaka bir uzmana gidilmesi gerekmektedir. 

Diş Çürüklerine Bağlı Saç Dökülmesi

Aniden ortaya çıkmış olan saç dökülmesinin temel sebebi diş çürüğü sebebiyle de yaşanmaktadır. Bu sebeple Diş Çürüklerine Bağlı Saç Dökülmesi durumunda diş kontrollerinin önemi bulunmaktadır. diş bakterilerinin saçlar üzerinde büyük etkileri bulunmaktadır.

Yorum yapın