Orgazm Nedir ?

Orgazm, cinsel uyarımın zirvesi ve alınan zevkin en yüksek seviyesi olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda beynin cinsel olan uyarıları tam olarak alması sonucunda genital bölgelerinde uyaranlara tepki vermesi de olarak da Orgazm tanımlanmaktadır. Bu konuda orgazm nedir konusunda kadın ve erkeklerde farklı olarak gerçekleşmektedir. Dünya da kadın orgazm hakkında gerçekleştirilmiş olan araştırma da 4000 kadın arasından 3 te biri hiç orgazm olmadığı ortaya çıkmaktadır. Yalnızca kadınların onda biri cinsel birleşme sırasında orgazm yaşamaktadır. Ayrıca klitoral boşalma olmadan kadın boşalması yani orgazm olan yalnızca %30 dur. Mastürbasyon sayesinde boşalanlar ise yaklaşık %34 dür. 

Orgazm gerçekleşmesi erkeklerde önemli olduğu kadar kadınlarda da oldukça önemlidir. Bu anlamda orgazm ne demek kadınlar tarafından da sıklıkla araştırılmaktadır. Kadın ve erkekler açısından cinsel yaşam ve orgazm olmanın önemi oldukça büyüktür. Toplumsal kural, utanma durumları ve doğru olan yanlışlar kadınlar hayatlarında pek çok sorunla karşılaşmaktadır.

Orgazm Nasıl Oluşur?

Cinsel yaşamda pek çok soru merak edilmektedir. Bu sorulardan biri de Orgazm Nasıl Oluşur? Dur. Orgazm gerçekleşmeden öncesinde uzun süren bir haz dönemi bulunmaktadır. bu süreç içerisinde vajina ve rahim içerisinde istemsiz ve zevk veren istemsiz kasılmalar gerçekleşmektedir. Bazen kasılmalar olmadan da orgazm gerçekleşmektedir. Kadınlarda orgazm ya da kadınlarda boşalma durumunda kollar, bacaklar, sırt ve karında istemsiz kasılmalar meydana gelmektedir. Orgazm sırasında kadınlarda da erkek orgazm olduğu gibi vajinayı kayganlaştıran sıvılar görülmektedir. Bu kasılma ve kayganlık spermin vajina içerisinde rahim ağzına yönlenmesini kolaylaştırmaktadır.

Orgazm Çeşitleri

Kadın vücudunda çok sayıda erojen madde olmasından dolayı pek çok orgazm çeşitleri yer almaktadır. orgazm vajinal ve klitoral olmak üzere iki şekilde gerçekleşmektedir. Klitoral bölge oldukça duyarlıdır. Pek çok kadın klitoral olarak boşalmanın en yoğun orgazm türü olduğuna inanmaktadır. Vajinal orgazma ulaşmak zor olarak bilinmektedir. Vajinanın dışının üçte biri en duyarlı olan bölgesidir. Bu da Kadınlarda ıslanma neden olur sorusunun cevabıdır. Ancak bir orgazm diğerinden daha iyidir demek mümkün olmamaktadır. Her iki tür de farklı zevk alma biçimidir. Her kadın birini tercih etmektedir. Bu sebeple kadın tercihini partnerine söylemesi gerekmektedir. 

Kadınlarda boşalma durumları istek, uyarılma, plato, boşalma ve orgazm evrelerinden oluşmaktadır. Kadın cinselliğinin en önemli olan noktası klitoristir. Klitoris oldukça hassas ve sinir liflerinden oluşmaktadır. Beyinden sonraki cinsellik merkezidir. Bu bölge açısından bilgisi bulunmayan pek çok çift orgazm sorunları ile doktora başvurmaktadır. Boşalma konusunda Kadınlarda zevk suyu ve meninin farkı bulunmaktadır. Erkekteki gibi meni çıkışı olmamaktadır. Bu sebeple kadının boşalması daha sübjektif olan bir durumdur. Bu durum bazen çiftler arasında problemlere neden olmaktadır. Kadın boşalması sırasında nefes alma verme artma, kalp atım hızı artma ve kasılmalar oluşmaktadır.

Orgazmın Faydaları

Orgazm hem kadın açısından hem de erkek açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Bu konuda Kadınlarda boşalamamanın zararları bulunmamaktadır. Cinsel olan cevaplar doğal olan yaradılış ve armağan gibi görülerek pek çok avantajdan yararlanmaktadır. Orgazm faydaları arasında;

 • Bedensel anlamda ve ruhsal anlamda genel bir rahatlama sağlar.
 • Bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmektedir.
 • Stres durumunu azaltmaktadır.
 • Uyku kalitesini arttırmaktadır.
 • Kalp hastalıklarında koruyuculuk oluşturmaktadır.
 • Ağrı eşiğini yükseltmektedir.
 • Cilde iyi gelmektedir.
 • Kişileri değerli hissettirerek partner ile olan ilişki kuvvetlenmektedir.
 • Doğal olan bir spordur. 
 • Seratonin hormonunu arttırmaktadır.

Kadın Orgazmı

Erkekte olan orgazm da benzerdir. Kadın orgazmı kadın vajina içerisindeki erkeklerdeki sertleşme benzeri bir kan akımı oluşmaktadır. Orgazm olmaya zemin hazırlayan klitoriste sertleşme ve vajina da ıslanma meydana gelmektedir. Orgazm sırasında uterusta ve vajina da ritmik kasılmalar oluşmaktadır. Bu sıra içerisinde beyin, limbik sistem ve hipotalamus tahrik olma da rol almaktadır. kas gevşeme ve kan akımlarında biyokimyasal maddeler etkili olmaktadır. Bunun yanında ayrıca hormonlarda cinsel fonksiyonları etkilemektedir. Östrojen, vajina devamlılık, tahrik olma, androjen istek ve orgazm üzerinde etkileri yer almaktadır. Orgazm belirtilerinde vücutta kasılma, kalp hızında ve kan basıncında aartma meydana gelmektedir. Ayrıca pupiller büyür, dudaklar koyulaşır, göğüs uçları büyür, ıslanarak sertleşme gerçekleşmektedir. 

Orgazm Olamama Nedenleri

Kadınlar bazı sebeplerde orgazm olamamaktadır. Orgazm olamama nedenleri genel olarak evlilik döneminde ortaya çıkmaktadır. Evlilik öncesinde tecrübe yaşamamış olanlar ve gece korkusu bulunanlarda orgazm olamama sık karşılaşılmaktadır. Ayrıca kötü koku ve tiksinme duyguları da orgazm olmayı büyük oranda etkilemektedir. Bazen korunmama durumu da hamilelik riski oluşturduğundan dolayı orgazm olamama sebebini oluşturmaktadır. İleri yaşlarda östrojen oranının azalma durumlarında da orgazm olamama nedenleri arasında olmaktadır. Ancak bu bazen gebelik tehlikesi olmadığından dolayı libido artışı da görülmektedir. Bazen vajina kuruluk ve ağrı da orgazm sorunları olmaktadır. Bazen kadınlar bu problemle başa çıkmak açısından Orgazmı artıran yiyecekler araştırma yapmaktadır. Bazı bitkiler civanperçemi gibi bu durumu arttırabilmektedir. Ayrıca Kadınlarda boşalamama ağrısı olmamaktadır.

Erkekler Neden Erken Boşalır?

Erkeklerde erken boşalma cinsel bir problemdir. Bu konuyu yaşayanlar Erkekler Neden Erken Boşalır? Konusunu merak etmektedir. Erken boşalma, cinsel doyum gerçekleşmeden öncesinde ejakülasyon olarak tanımlanmaktadır. Erken boşalma durumları en çok ilk cinsellik yaşayan erkekler de görülmektedir. İleri olan dönemlerde erken boşalma sorunları çözülebilir ya da devam da etmektedir. Devam eden süreç içerisinde erken boşalma durumları genelde gerginlik, stres ya da seyrek ilişki sonucu geçici ve ikincil şekilde ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel Problemler

Erkeklerde erken boşalma cinsel sorun olurken kadınlarda da cinsel problemler görülmektedir. Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel Problemler arasında cinsel isteksizlik ve vajinismus görülmektedir. Ayrıca vajinismus aralarında en sık görülmekte olan problemdir. Vajinismus tedavi gerçekleşmezse mutsuz olan evlilik ve boşanma konusuna kadar varabilmektedir. Her 10 kadından birinde görülmektedir. Vajinismus cinsel ilişki sırasında disparoni denilen ağrı ve istemsiz kasılma ile birlikteliğin gerçekleşmeme durumudur. Kadınların %40 ında bu problemler görülmektedir. 

Bu durumların görülmesi mutsuz olan evliliklerin görülmesinin yanında kadını yetersiz de hissettirmektedir. Kadınların iş yaşamlarının olması,, kariyer hedefleri ve doğadan ayrılma durumlarında cinsel bozukluklar ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda Orgazm Olamama Sorunu Nasıl Çözülür?

Her cinsel birliktelikte orgazm olmak her kadının yaşaması gereken doğal bir haktır. Bu sebeple Kadınlarda Orgazm Olamama Sorunu Nasıl Çözülür? Konusu oldukça önemlidir. eğer kadın an da kalmayı başarır, cinsel mitlerinden kurtulur ve korkularından uzaklaşırsa, klitoral olan uyarıyı uygun miktarda alırsa zevk alma ve boşalması kaçınılmaz olmaktadır. Bu doğal olan bir süreç ve sonu çoğunlukla boşalma ile sonlanmaktadır. Orgazm olma durumu duygu ve ruhların katıldığı, boşalma yaşandığı, pelvik kaslarının eşlik ettiği bir süreçtir. 

Kadınların geç boşalma durumları ve orgazm olmama durumları tamamen mitlerden oluşmaktadır. Korkularından kurtulamayanlar ilişki içerisinde seyirci olanlar odaklanmanın yanında ilişkilerinin nasıl gittiklerini düşüne ve aklını devreden çıkarmayanlar orgazm yaşanması oldukça zor olmaktadır. Aslında kadın boşalması erkekten daha kolay olmaktadır. 

Cinsellikle İlgili Konularda Uzman Bir Doktora Başvurun!

Orgazm konularında kadın doğum uzmanlarındanda, ürolog, psikolog ve psikiyatristlerin ortak işleridir. Bu sebeple Cinsellikle İlgili Konularda Uzman Bir Doktora Başvurun! Cinsellik durumları oldukça mahrem, özel konu ve derinlerde prikolojik yapı, travma ve ebeveyn ilişkilerinden parçalar taşımaktadır. Bu bozukluklarda psikoterapi oldukça önemlidir.

Cinsel Sorunlar İçin Öneriler

Genel anlamda pek çok öneri bulunmaktadır. Cinsel Sorunlar İçin Öneriler; 

 • Vajinal kurulukta vajinal kayganlaştırıcı kullanılabilir.
 • Azalmış cinsel istek durumunda Kegel egzersizleri gibi pelvik tabanı çalıştıran egzersizlerin düzenli yapılması gerekmektedir.
 • Alkol ve sigara kullanımları azaltılmalıdır.
 • Kan şekeri kontrol altında bulunmalıdır.
 • BKİ spor yapılarak normal seviyeye getirilmelidir. Obezitenin bu şekilde önüne geçilmelidir.
 • Kan şeker düzeylerine göre vajinal enfeksiyonları tedavi edilmesi gerekmektedir.
 • Kadın hormon seviyeleri düşükse eğer hormon tedavisi gerekmektedir.

Yorum yapın