Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde yağ formunda da kullanımı yaygınlaşan çörek otu, ana bileşeni timokinon sayesinde güçlü bir antioksidan deposudur. Çörek otu tohumları, genellikle ekmek ve benzeri hamur işlerinin süslemesi amacıyla tercih edilir. Fakat çörek otu yağı, dekoratif amaçların ötesinde, sağlık yararları sebebiyle mutfaklarda vazgeçilmez bir üründür. Çörek otu yağının faydaları nelerdir sorusu karşımıza çıktığında sağlık açısından pek çok faydası olduğunu görürüz. Çörek otu tohumundan elde edilen,  çörek otu yağı faydaları uzun yıllardır ilaç yapımında kullanılmasından da anlaşılabileceği gibi bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden mide ve sindirim sorunlarını önlemeye kadar pek çok faydası bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir ve kanserle mücadelede çörek otunun faydaları yardımcı olabilir. Sindirim sistemi problemleri ve şişkinliği önlemeye de katkıda bulunur. Alerjik reaksiyonları azaltıcı bir rol oynayarak, özellikle saman nezlesi belirtilerini hafifletebilir. Akne üzerinde iyileştirici etkisi olan çörek otu ekstratlı jel uygulaması da yapılabilmektedir. Astım ilaçları kullananlar, çörek otu tüketimi ile öksürük, hırıltı, solunum ve akciğer problemlerinin düzelmesine katkı sağlayabilir. KOAH hastaları için ise çörek otu yağı akciğerleri iyileştirmeye yardım edebilir. Diyabet hastalarının düzenli çörek otu yağı veya tohumları tüketmesi kan şekeri seviyelerinin kontrolünde faydalı olabilir.

Çörek Otu Yağı Nedir?

Çörek otu bitkisinden elde edilen çörek otu yağı, genellikle Hint mutfağında kullanılan popüler bitkisel bir yağdır. Bu eski yağ, binlerce yıl boyunca enfeksiyonları önlemeye ve cildi iyileştirmeye yardımcı olması için kullanılmıştır. Çörek otu yağı, en etkili topikal antifungal çözümlerden biri olarak kabul görmektedir. Bu yağ aynı zamanda güçlü bir kanser önleme ajanıdır ve geleneksel tıpta binlerce yıl süreyle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Çörek otu yağı nedir sorusuna böylece cevap verilmiş oldu. Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’nın yerli bitkilerinden olan kimyon türü çörek otu tohumlarından üretilen çörek otu yağı da bu kategoride yer alır.

Bileşiminde karbonhidrat, protein ve yağ içeren çörek otu yağı, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, çinko, sodyum, magnezyum, bakır, manganez, C vitamini ve A, B1, B2, B3, B6, B9 vitaminlerini içerir. Çörek otu yağı, Nigella Sativa bitkisinin tohumları olan çörek otundan soğuk pres yöntemiyle üretilir. Bu yöntem, yağların sıcağa maruz kalmamasını sağlayarak trans yağ asitleri oluşmasına engel olur.

Çörek Otu Yağının Faydaları

Çörek otu yağı, pek çok toplumda sağlık konularında kullanılan doğal bir maddedir. Çörek otu yağı faydaları için yıllar boyunca egzama, psoriasis ve akne gibi deri sorunlarına karşı topikal olarak uygulanmıştır. Çörek otu yağının cilt için faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Çörek otu yağının cilt üzerindeki olumlu etkileri arasında, antioksidan, iltihap önleyici ve antimikrobiyal özellikler bulunmaktadır. Ayrıca çörek otu yağı, yaşlanma karşıtı etkisi sayesinde kilo kaybına bağlı veya hamilelik dönemi sonrası oluşabilecek yara izlerinin ve çatlakların görünümünü azaltmada da faydalıdır. Ek olarak, çörek otu yağı cildin daha elastik hale gelmesini sağlayarak ve zararlı toksinlere karşı koruyarak cilt sağlığına katkıda bulunur.

·   Kolajen üretimini destekler.

·   Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

·   Hücre yenilenmesine katkı sağlar.

·   Cilt bariyerine destek sağlar.

Cilde faydalarının yanında Çörek otu hangi hastalıklara iyi gelir sorusu da sorulabilir. Çünkü çörek otu yağı kanser gibi güçlü bir hastalıkla bile savaşır. Enfeksiyonlara ve iltihaplara da iyi gelen bu yağ, daha birçok hastalığa da etkilidir.

·       Candida mantarını kontrol altına almaya yardımcı olur. Bu mantar sindirim sorunlarına, eklem ağrılarına, yorgunluk ve halsizliğe yol açabilir. Ayrıca ağızda yaralar oluşmasına ve genital bölgede enfeksiyonlara neden olabilmektedir.

·       Antimutajeniktir, antiinflamatuardır, antioksidandır ve antimikrobiyaldir.

·       Kanser hücrelerine karşı savaşır. Hatta belirli kanser hücrelerine karşı öldürme gücü olan fenolik bileşenlere sahiptir.

·       Hücre hasarını önler.

·       Gastroprotektif (antiülser), bağışıklık sistemini kuvvetlendirici (immünomodülatör),

·       Enfeksiyonlara karşı mücadele eder.

·       Eklemlerdeki ve kaslardaki iltihaplanmayı azaltır.

·       Sindirim sistemine yardımcı olur.

·       Kan basıncını düzenler ve kolesterol seviyesini düşürmeye çalışır.

·       Hormonların düzenlenmesine yardım eder.

·       Küçük çocuklarda iştahsızlık için kullanılabilir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır? 

Uçucu yağ olarak aroma terapide de kullanılan çörek otu yağının kullanımı hap şeklinde de olabilir. Yağının içinde bulunduğu kapsülleri günlük olarak kullanabilirsiniz. Çörek otu yağı ne zaman kullanılır sorusu için belli bir zaman söylemek mümkün değil. Ne zaman kullanılacağı konusunda en önemlisi hangi türde ne amaçla kullanıldığıdır. Cilt için kullanılacaksa masaj için mi yoksa şifası için mi kullanıldığı zamanını ve uygulama şeklini belirleyici olacaktır. Kilo vermek için kullanılacaksa 8-12 hafta boyunca 2gr ile 3 gr arasında çörek otu yağı kullanımı tavsiye edilmektedir.

Aynı miktarlarda çörek otu yağı ve suyu karıştırarak sabah cilt bakım rutininde ya da akşam çift aşamalı yüz temizleme rutininize yüz yıkama olarak ekleyebilirsiniz. Aynı miktarlarda su ve çörekotu yağını karıştırarak yine akşam veya gündüz nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz. Çörek otu yağı nereye sürülür diye soracak olursanız da yüz ve ciltteki her yere sürebilirsiniz. Yaraların üzerine de bu yağdan uygulayabilirsiniz.

Kilo vermek için ya da sağlıklı beslenme rutininize eklemek için çörek otu yağı nasıl kullanılır diye düşünüyorsanız bunu yapabilmenin pek çok yolu vardır. Sabah tüketilen yulaf ezmesinin içine direkt kendisini ya da yağını ekleyebilirsiniz. Kahvaltı sofranızdaki balın içine bir çay kaşığı kadar çörek otu yağı ekleyerek tüketilebilir. Bunun için soğuk sıkım çörek otu yağı kullanarak kaşıkla da tüketebilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?             

İçerdiği antioksidan etkili timokin bileşiği saç uzama hızını arttıran bir maddedir. Çörek otu yağı, saç hücrelerini harekete geçiren bileşenlere sahiptir. İltihap giderici özelliğiyle de saç köklerindeki foliküllerin iltihaplanmasını engelleyerek tıkanma durumunun önüne geçer. Çörek otu yağının saça faydaları nelerdir sorusu akıllara sıklıkla takılır buna verilebilecek daha birçok cevap var. Saç tellerinin incelmesini önleyen proteinler içeren çörek otu yağı, saç köklerine etki ederek saç döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Saç tellerini dipten başa kadar besleyip parlatırken aynı zamanda kafa derisinde oluşabilecek kuruluğun da önüne geçer.

Düzenli ve uzun kullanımda sağladığı yararlarla saç dökülmesini engeller. Çörek otu yağı nasıl kullanmalıyız sorusunun cevabı ise saç için kullanırken şampuana, saç maskesine ya da diğer saç bakım ürünlerine katılarak kullanılabilir. Saç için kullanırken diğer yağlarla birlikte bir maske hazırlayarak etkisini de arttırabilirsiniz.

Çörek Otu Yağını Kimler Kullanamaz?

Çörek otu yağının öncelikle bir ilaç olmadığını ve hastalıkların çözümleri için kesinlikle bir hekime başvurulması gerektiği vurgulanmalıdır. Tedavi amaçlı değil takviye tedavi olarak kullanılmalıdır. Çörek otu yağını kimler kullanamaz sorusuna cevap olarak şunlar sayılabilir: Hamileler, emziren anneler, şeker hastaları, düzenli ilaç kullananlar, kanama bozuklukları olanlar ve tansiyon hastaları çörek otu yağını yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanmalıdır.

Çörek Otu Yağının Yan Etkisi Var Mıdır?

Güvenli bir yağ asidi olan çörek otu yağı alerjisi olmayan birine oldukça güvenli sınırlar çizer. Ancak sonradan da oluşabilen alerjik durumlar da gözlemlenebilir. Bazı yan etkileri arasında kusma, mide ağrısı ve kabızlık bulunur. Bu etkilerden herhangi birine veya daha fazlasına rastlanmışsa bu yağı kullanmak bırakılmalıdır.

Toksisite üzerine yapılan araştırmalarda çörek otunun yan etkilerinin çok düşük olduğu vurgulanmıştır. Çörek otu yağının yan etkisi var mıdır sorusuna yanıt olarak düşük ihtimalleri bulunan bazı etkilerden bahsedilebilir. Teoride alerjik reaksiyonlara ve akut böbrek yetmezliğine yol açtığını belirten bulgulara da sahiptir. Ayrıca aşırı kullanımında karaciğerde ve böbreklerde hasara neden olabilir. Kullanılan başka bir ilaç ya da takviye ile tepkimeye girerek farklı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle de çörek otu yağı kullanmadan önce düzenli kullanılan ilaçlarla ilgili hekime danışılması gereklidir.

Yorum yapın